W dniach 18 – 20 sierpnia 2023 r. delegacja naszego Stowarzyszenia udała się na Ukrainę. Głównym celem wyjazdy było wzięcie udziału w uroczystościach poświęconych 103 rocznicy Bitwy Pod Zadwórzem, Polskich Termopil. Relacja z przebiegu uroczystości dostępna jest na kanale Kurier Galicyjski TV pod odnośnikiem: https://www.youtube.com/watch?v=kfgw8YvV6h4
Wyjazdy do Zadwórza stały się dla nas tradycją. Mamy nadzieję, że kolejne uroczystości upamiętniające tę ważną dla polskiej historii bitwę odbędą się w innych warunkach. Wszyscy czekamy na pokój!
Przy okazji odwiedziliśmy naszych przyjaciół w Krzemieńcu, przekazując na ręce Pana Mariana Kani, Prezesa Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu produkty spożywcze oraz nosze płachtowe i odzież, które będą przekazane w rejon prowadzonych działań wojennych. Pomoc tą mogliśmy przekazać dzięki hojności między innymi Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.
Nasza delegacja zwiedziła również miasto. Dla osób, które po raz pierwszy spojrzały na Krzemieniec ze Wzgórza Królowej Bony, było to szczególnie emocjonujące przeżycie. Każdy, kto miał szczęście być w tym miejscu, do końca życia nie zapomni jednego z najpiękniejszych widoków na Świecie. Zwiedziliśmy również polską szkołę oraz udaliśmy się na cmentarz rzymsko-katolicki, gdzie zapaliliśmy znicz przy grobowcu Komisarza PP. Henryka Kaczmarskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Krzemieńcu, który odrestaurowany został staraniem naszego Stowarzyszenia.
W ostatnim dniu pobytu w Krzemieńcu udaliśmy się do wsi Komarówka k. Poczajowa, gdzie przedstawiciele Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu pokazali nam polną mogiłę, którą się opiekuję. W tym miejscu pochowanych jest około 100 żołnierzy 18 dywizji piechoty „Żelaznej Dywizji” i 20 żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej, którzy polegli w bitwie z oddziałami 1 Armii Konnej Budionnego w lipcu 1920 r.